Nowy protokół komunikacyjny wykorzystywany w połączeniu z serwisem e-Deklaracje – TLS 1.2 – został wprowadzony na bramce testowej, a następnie cofnięty. Jednak już w połowie 2017 r. ma się pojawić także na bramce produkcyjnej. Podatnicy korzystający ze starszych wersji systemów Windows muszą pomyśleć o zmianach – TLS 1.2 nie jest obsługiwany m.in. przez Windows XL i Vista.

Ministerstwo Finansów poinformowało użytkowników systemu e-Deklaracje o pracach nad wprowadzeniem nowszej wersji protokołu komunikacyjnego TLS. Obecna wersja TLS 1.0 ma zostać zastąpiona bezpieczniejszą wersją 1.2. Dnia 10 października 2016 r. zmiana ta została wprowadzona na serwerach testowych. Dla użytkowników przeglądarek w najnowszych wersjach, wspierających protokół TLS 1.2 była ona niezauważalna. Do pozostałych resort zaapelował o wykonanie odpowiednich aktualizacji.

Protokół komunikacyjny dnia 31 października 2016 r. został w serwisie testowym cofnięty do starszej wersji TLS 1.0. Pierwotnie resort finansów zapowiadał wprowadzenie nowego protokołu na bramce produkcyjnej w dniu 1 stycznia 2017 r. W późniejszym czasie poinformowano jednak o przesunięciu tego terminu na połowę 2017 r. Na bramce testowej protokół TLS 1.2 ma zostać wprowadzony przynajmniej miesiąc wcześniej.

Trwają intensywne prace nad zmodernizowanym protokołem wykorzystywanym w połączeniach z serwisem e-Deklaracji – ma być lepiej i bezpieczniej. Protokół komunikacyjny TLS 1.2 nie jest jednak obsługiwany przez systemy operacyjne Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008. Od połowy 2017 r. nie będzie więc możliwe elektroniczne wysyłanie dokumentów do systemu e-Deklaracje z komputera z zainstalowanym takim systemem.

Aby elektroniczna wysyłka dokumentów nadal była możliwa, przynajmniej jeden komputer w firmie musi mieć zainstalowany system operacyjny nowszy niż wymienione. Warto już teraz pomyśleć o wdrożeniu odpowiednich rozwiązań w działalności, tak aby w połowie 2017 r. nie zostać zaskoczonym wprowadzonymi zmianami.