Czy szpitalny bufet musi mieć kasę online od 1 lipca 2020 r.? A co ze sklepikiem szkolnym i wszystkimi cukierniami, które oferują swoim klientom kawę do serniczka? Dowiedz się, w jakich przypadkach kasa online w działalności gastronomicznej jest bezwzględnie wymagana. Pomogą w tym interpretacje indywidualne Dyrektora KIS.

O konieczności wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe słyszała już zdecydowana większość podatników świadczących usługi gastronomiczne. Uznana za podatną na nadużycia, branża została obciążona nowym obowiązkiem. Kasa online w działalności gastronomicznej musi funkcjonować już od 1 lipca 2020 r.

 

Wymiana kas fiskalnych w gastronomii

W praktyce za odpowiednim urządzeniem należy rozejrzeć się znacznie wcześniej. Sezon zbliża się wielkimi krokami. Wielu przedsiębiorców otwiera nowe lokale – bary, restauracje, kawiarnie czy fast-foody. Inni wznawiają zawieszone działalności. Jeśli nie mają jeszcze kasy fiskalnej, muszą ją mieć obowiązkowo już od pierwszego klienta. Nie ma przy tym znaczenia wysokość osiąganego obrotu, podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych nie mogą bowiem korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kas.

Aż do 31 czerwca 2020 r. podatnicy świadczący usługi gastronomiczne mogą stosować kasy fiskalne z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jednak na tym etapie zakup urządzenia „starego” typu już zupełnie się nie opłaca. Warto już teraz zaopatrzyć się w dostosowaną do potrzeb gastronomii kasę lub drukarkę fiskalną online.

 

Kasa online w działalności gastronomicznej

Nowe przepisy w żadnej innej branży nie wzbudzają tak wiele wątpliwości interpretacyjnych, co w gastronomii. Zgodnie bowiem z art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. – do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 

Co należy rozumieć przez usługi związane z wyżywieniem świadczone w stacjonarnych placówkach gastronomicznych? Czy to tylko bary, restauracje i kawiarnie, czy też np. sklepik szkolny serwujący uczniom kanapki na ciepło? Czy sprzedaż kawy do ciastka w cukierni to już usługa związana z wyżywieniem? Te i inne kwestie stały się przedmiotem interpretacji indywidualnych organów podatkowych.

 

Jak interpretować przepisy o kasach online

W pytaniach skierowanych do organów podatkowych przez przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem pojawiły się m.in. następuje przypadki:

  1. Sieć sklepów z pieczywem i wyrobami cukierniczymi w niektórych punktach posiada część kawiarnianą. Znajdują się w niej krzesła i stoliki – klient może usiąść i zjeść serwowane na miejscu lody, kawę lub herbatę. W jednym ze sklepów funkcjonuje też bar z burgerami.
    (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.611.2019.1.AJ)
  2. Sklepik szkolny prowadzi sprzedaż wyrobów gotowych serwowanych na ciepło (zapiekanki, kanapki na ciepło i zimno, napoje ciepłe i zimne itp.). Wyroby te przeznaczone są do spożycia poza punktem sprzedaży. Sklepik nie posiada sali restauracyjnej, krzeseł ani stolików, obsługi kelnerskiej czy toalet.
    (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2019 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.408.2019.2.MŁ)
  3. W sieci sklepów podatnik na zasadzie agencji sprzedaje dania takie jak zapiekanki, hot-dogi, tortille czy panini. Przed podaniem klientowi poddaje je obróbce cieplnej. Podgrzane, przeznaczone są do bezpośredniego spożycia.
    (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 października 2019 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.490.2019.1.AKR)

 

W każdym w powyższych przypadków dyrektor KIS uznał, iż konieczne jest stosowanie kas fiskalnych online od 1 lipca 2020 r. Kasa online w działalności gastronomicznej musi być obecna od 1 lipca 2020 r. – niezależnie od miejsca świadczenie usług, obecności stolików itp.

W istocie rolę odrywają dwa czynniki:

  • Świadczenie usług związanych z wyżywieniem
  • Stacjonarność placówki gastronomicznej

 

Jeśli więc lokal czy punkt gastronomiczny nie jest mobilny ani nie jest automatem, a serwowane posiłki przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, kasa online w działalności gastronomicznej to konieczność.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online dotyczy bardzo szerokiego grona podatników. Obejmie on nawet podmioty medyczne prowadzące sprzedaż posiłków w szpitalnych bufetach. Nie ominie też sklepów, które wprowadziły np. sprzedaż hot dogów podgrzewanych na miejscu.

 

W przypadku podatników prowadzących kilka różnych punktów (tak jak w przypadku nr 1) konieczność wymiany kas na online’owe dotyczy tylko tych lokali, w których świadczone są usługi związane z wyżywieniem. Pozostałe sklepy mogą nadal korzystać ze „starych” urządzeń.

 

Zobacz też: Zobacz też: Dotykacka – innowacyjny system kasowy online