Brak prawa do zwolnień z kas dla usług fryzjerskich i kosmetycznych to nie żadna nowość – czynności te muszą być ewidencjonowane za pomocą urządzenia fiskalnego bez względu na obrót podatnika czy inne czynniki. Nowe rozporządzenie wprowadza jednak istotną zmianę – fryzjerzy i kosmetyczki muszą mieć kasę fiskalną już od pierwszej wykonanej usługi!

Dnia 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Ten nowy akt prawny zasadniczo powiela regulacje, które w kwestii zwolnień z kas fiskalnych obowiązywały w latach 2015-2016. Zachowane zostały wszystkie zwolnienia – między innymi zwolnienie podmiotowe dla podatników uzyskujących niskie obroty, zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej, zwolnienie dla usług z zapłatą na rachunek, a także katalog czynności zwolnionych z kas przedmiotowo.

W nowym rozporządzeniu wymieniono też czynności, które ze względu na swój charakter nie mogą korzystać z żadnych zwolnień z kas fiskalnych. Podobnie jak to było w poprzednim stanie prawnym, wyłączeniu ze zwolnień z kas podlegają m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Czytamy o tym w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j nowego rozporządzenia:

4.1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Od powyższego wyłączenia obowiązuje jeden wyjątek – mowa o nim w § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne nie muszą być rejestrowane za pomocą urządzenia fiskalnego, jeśli spełniają warunki określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia. Zapis ten wskazuje, iż zwolnieniu z kas podlega:

36 Dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali

 

Podatnik świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne lub kosmetologiczne nie ma prawa do zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej – nie ma przy tym znaczenia ani obrót przedsiębiorstwa, ani sposób zapłaty, ani żadne inne czynniki.

 

Kasa dla fryzjera i kosmetyczki – w 2017 r. od pierwszej sprzedaży

Nowe rozporządzenie zlikwidowało 2-miesięczny okres na wprowadzenie kasy fiskalnej dla podatników świadczących usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-j, czyli m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne lub kosmetologiczne. Oznacza to, iż od 1 stycznia 2017 r. fryzjer czy kosmetyczka rozpoczynający świadczenie usług muszą mieć kasę fiskalną już od pierwszej czynności. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 zł, prawo do tego zwolnienia tracą z chwilą wykonania czynności wyłączonej ze zwolnień, np. usługi fryzjerskiej lub kosmetycznej.

Zasada ta została zapisana w § 5 ust. 7 nowego rozporządzenia:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

 

Terminowa instalacja kasy fiskalnej w salonie fryzjerskim czy kosmetycznym w Pruszkowie jest bardzo istotna, chociażby ze względu na zachowanie prawa do ulgi.

 

Dlaczego warto w terminie wprowadzić kasę do salonu

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej ze zmianami (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 163), jednym z warunków dokonania odliczenia ulgi do 700 zł na kasę fiskalną jest rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach. Oznacza to, iż nawet jednodniowe spóźnienie z instalacją tego urządzenia skutkuje bezpowrotną utratą prawa do ulgi. Spełnienie tego wymogu przez podatników, którzy z ulgi skorzystali, bywa przedmiotem kontroli organów podatkowych. Warto więc zadbać o terminowość w tym zakresie.

Utrata prawa do ulgi to niestety nie jedyna konsekwencja spóźnienia z instalacją kasy fiskalnej w salonie fryzjerskim czy kosmetycznym. Art. 111 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, iż w przypadku wykrycia braku wprowadzenia kasy w terminie organ podatkowy może nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. Z kolei art. 62 § 4 Kodeksu karno skarbowego określa karę grzywny do 180 stawek dziennych za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu.

 

Jaka kasa dla fryzjera i kosmetyczki

Po odliczeniu ulgi w wysokości do 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania, zakup kasy fiskalnej może okazać się mniejszym wydatkiem, niż wielu przedsiębiorców mogłoby się spodziewać. Kasa fiskalna dla fryzjera czy kosmetyczki w Pruszkowie nie musi być droga. Oto kilka popularnych urządzeń dedykowanych m.in. branży usługowej:

 

Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku doskonale sprawdza się w zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej. Dzięki wytrzymałemu akumulatorowi może drukować paragony nawet przez cały dzień bez konieczności podłączania do źródła zasilania – to znakomite rozwiązanie dla fryzjerów i kosmetyczek świadczących usługi w różnych miejscach, np. w kilku salonach lub w domach klientek i klientów. Wyjątkowa prostota obsługi maksymalnie skraca czas nauki wystawiania paragonów, drukowania raportów i innych podstawowych czynności. Do tego spora baza nazw towarów i usług, aż 40 znaków w jednej nazwie oraz duże możliwości komunikacyjne. Wszystko to zamknięte w estetycznej obudowie, z czytelnym wyświetlaczem i wygodną klawiaturą. Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ to urządzenie wręcz stworzone dla fryzjerów i kosmetyczek.


Kasa fiskalna Novitus Nano E

Ceniona za ergonomię użytkowania i elegancki wygląd, kasa fiskalna Novitus Nano E od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród usługodawców. Prosta w obsłudze, z czytelnym wyświetlaczem, sporą bazą towarową i możliwością zaprogramowania 40-znakowej nazwy usługi czy towaru idealnie nadaje się do pracy mobilnej i stacjonarnej. Świetnie prezentuje się na biurku czy ladzie w salonie fryzjerskim i kosmetycznym, a dzięki wytrzymałemu akumulatorowi doskonale sprawdza się w terenie. Mała i lekka, mieści się w torebce i pracuje cały dzień bez konieczności podłączania do źródła zasilania. To wybór znakomity zarówno dla mobilnych fryzjerów czy kosmetyczek, jak i małych oraz dużych salonów.


Kasa fiskalna Elzab K10

Gdy weszła na polski rynek, wywołała niemałą rewolucję – to pierwsza na rynku kasa fiskalna z dotykowym panelem operatora. Docenią ją osoby, które nie lubią długo uczyć się obsługi urządzeń – kasę Elzab K10 obsługuje się tak łatwo jak smartfon czy tablet! Dostępna w czterech wariantach kolorystycznych do wyboru, pozwala na optymalne dopasowanie designu do wystroju salonu. Wszystko to w eleganckiej, a przy tym niezwykle wytrzymałej obudowie. Elzab K10 to kasa doskonała do pracy mobilnej i stacjonarnej. W parze z nienagannym wyglądem idą funkcjonalność i wysokie parametry techniczne – wytrzymały akumulator, spora baza towarowa i możliwość komunikowania z urządzeniami peryferyjnymi. To nowoczesne, sprawdzone rozwiązanie, idealne dla fryzjera i kosmetyczki!


Drukarka fiskalna Posnet Temo HS EJ

Optymalnym wyborem dla salonów fryzjerskich czy kosmetycznych wykorzystujących funkcjonalne oprogramowanie sprzedażowe jest drukarka fiskalna – pracuje ona za pośrednictwem takiej aplikacji. Posnet Temo HS EJ to najmniejsze urządzenie fiskalne dostępne na polskim rynku. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno w małych zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych, jak i w dużych salonach piękności, z szeroką ofertą usług i sprzedażą towarów. Ogromna baza towarowa, wytrzymały mechanizm drukujący, mocny akumulator pozwalający na całodzienną pracę mobilną i czytelny wyświetlacz to tylko niektóre z zalet tej cieszącej się dużą popularnością drukarki. Funkcjonalność zamknięta w niezwykle eleganckiej obudowie to wybór doskonały dla salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego!

 

Wszystkie prezentowane urządzenia zostały wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonu. To nowoczesne, oszczędne rozwiązanie już wkrótce ma stać się standardem regulowanym przepisami. Wybierając kasę lub drukarkę fiskalną do salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego w Pruszkowie, warto zwrócić uwagę na tę istotną cechę urządzenia.

 

Kasy fiskalne Pruszków – zobaczą naszą ofertę!