Przedłużenie trwania Narodowej Loterii Paragonowej to dla polskich konsumentów kolejne pół roku szansy na wygranie cennych nagród. Ministerstwo Finansów wybrało już branżę premiowaną na IV kwartał 2016 r. Sprawdź, które paragony wezmą udział w losowaniu Opla Insigni i dlaczego resort zdecydował się przedłużyć całą akcję.
Uruchomiona w październiku 2015 roku Narodowa Loteria Paragonowa od początku trwania cieszy się ogromną popularnością. Polscy konsumenci zarejestrowali już ponad 100 mln paragonów fiskalnych i każdego dnia zgłaszają kolejne. Udział w Loterii nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a do wygrania są cenne nagrody – samochody Opel Astra, notebooki Lenovo, iPady Air 2, a co trzy miesiące nagroda specjalna – Opel Insignia.
Zasady Narodowej Loterii Paragonowej są proste: aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na kwotę minimum 10 zł. Dokument należy zarejestrować na stronie loteriaparagonowa.gov.pl podając dane takie jak nr unikatowy kasy fiskalnej, NIP podatnika wystawiającego paragon, data sprzedaży, nr kolejny wydruku z paragonu, łączna kwota sprzedaży brutto oraz dane kontaktowe zgłaszającego.
Mniej więcej w połowie każdego miesiąca odbywa się losowanie – biorą w nim udział paragony w miesiąca poprzedniego. Należy więc pamiętać o zachowaniu dokumentów, które trzeba będzie okazać w przypadku wygranej.
Nagroda specjalna w Loterii Paragonowej
Opel Insignia to nagroda losowana raz na kwartał spośród paragonów z branży premiowanej przez Ministerstwo Finansów. Przez pierwszy rok trwania Loterii branżami premiowanymi były: „fryzjerstwo i inne usługi kosmetyczne”, „prywatna praktyka lekarska i dentystyczna”, „konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych” oraz „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów”.
Warto zauważyć, iż resort finansów jako branże premiowane wybierał te usługi, które od 2015 roku muszą być bezwzględnie ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej – nie obejmują je bowiem zwolnienia z kas. Oznacza to, iż praktycznie w każdym przypadku konsument korzystający z takiej usługi powinien dostać od sprzedawcy paragon fiskalny.
Loteria przedłużona do marca 2017 r.
Początkowo cała akcja miała trwać rok – do końca III kwartału 2016 r. Ze względu na ogromny odzew konsumentów Ministerstwo finansów zdecydowało się jednak przedłużyć akcję o 6 miesięcy – do końca marca 2017 roku. Oznacza to, iż Polacy wciąż mają szansę na wygranie wartościowych nagród, w tym sześciu samochodów Opel Astra i dwóch Opli Insigni.
Narodowa Loteria Paragonowa miała uświadomić polskim konsumentom, jak wielką rolę odrywają w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Nadrzędnym celem było oczywiście zwiększenie wpływów do skarbu państwa. Statystyki pokazują, iż cel ten udało się osiągnąć. W samej branży fryzjerskiej i kosmetycznej deklarowane wpływy z VAT wzrosły o blisko 13%, wielkość obrotów o 1/5, a liczba kas – aż o 38%. W ostatnim kwartale 2015 r. liczba wszystkich urządzeń rejestrujących wzrosła o 15% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 r. Trudno się dziwić, że resort zdecydował się przedłużyć trwanie Loterii.
Opel Insignia za przejazd taksówką
Wraz z początkiem IV kwartału 2016 r. zmieniła się branża premiowana nagrodą specjalną. Piąty Opel Insignia rozstanie wylosowany spośród paragonów zgłoszonych od 1 października 2016 r. do 31 grudnia 2016 r., dokumentujących działalność taksówek osobowych.
Usługi przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami to czynność, która zgodnie z § 4 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) bezwzględnie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Podatnicy świadczących takie usługi nie mają bowiem prawa do żadnych zwolnień z tego obowiązku.
Warto również wspomnieć, iż nagrody otrzymują także wystawcy paragonów fiskalnych premiowanych nagrodami głównymi – podatnicy ci otrzymują od organizatora tablety.