Użytkownicy systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server 2003 i 2008 od 1 lipca 2017 r. nie mogą już wysyłać dokumentów skarbowych za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Wszystko przez zmianę protokołu komunikacyjnego w bramce produkcyjnej. Sprawdź, co zrobić, by w dalszym ciągu móc korzystać z elektronicznej wysyłki dokumentów.

Ministerstwo Finansów od 1 lipca 2017 r. wprowadziło zapowiadaną już od zeszłego roku zmianę protokołu komunikacyjnego w Bramce systemu e-Deklaracje oraz w Uniwersalnej Bramce Dokumentów. Nowy protokół TLS 1.2 ma być przede wszystkim bezpieczniejszy. Resort na swojej oficjalnej stronie internetowej zaapelował do producentów oprogramowania o uaktualnienie oferowanych podatnikom systemów.

Użytkownicy programów InsERT mogą już pobierać najnowszą aktualizację 16.0.1 systemu InsERT nexo. Dzięki temu uaktualnieniu zmiana protokołu komunikacyjnego na TLS 1.2 jest dla większości podatników praktycznie nieodczuwalna. Zainstalowanie aktualizacji jest jednak niezbędne do prawidłowej wysyłki dokumentów skarbowych przez system e-Deklaracje lub Uniwersalną Bramkę Dokumentów.

 

Masz Windowsa XP lub Vistę? Od 1 lipca nie wyślesz e-Deklaracji!

Resort finansów umieścił na stronie jeszcze jeden ważny komunikat – po wprowadzeniu protokołu TLS 1.2 wysyłka e-deklaracji nie jest możliwa z komputerów, na których zainstalowane są starsze systemy operacyjne – Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008. Nawet jeśli użytkownik zainstaluje aktualizację oprogramowania InsERT, elektroniczna wysyłka dokumentów skarbowych dalej nie będzie możliwa, ponieważ protokół TLS 1.2 nie jest obsługiwany przez te systemy. Konieczne jest zatem zaopatrzenie się w nowszy system operacyjny. Może to być związane nawet z wymianą komputera.

 

Abonament na ulepszenia InsERT

Użytkownicy programów InsERT posiadający wykupiony Abonament na ulepszenia mogą nie tylko bezproblemowo dalej użytkować systemy obsługujące nowy protokół TLS 1.2, ale też korzystać ze wszystkich funkcji dodawanych do programów, automatycznej aktualizacji kursów walut oraz parametrów podatkowych.

 

Ważne!

Od 1 lipca 2017 r. wysyłka dokumentów skarbowych przez e-Deklaracje i Uniwersalną Bramkę Dokumentów nie jest możliwa z systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 i Windows Server 2008. Użytkownicy nowszych systemów natomiast muszą dokonać aktualizacji oprogramowania.