Z każdym nowym rozporządzeniem rząd w mniejszym lub większym stopniu ogranicza możliwość stosowania zwolnienia z kasy fiskalnej. Jednak część podatników wciąż może z tej preferencji korzystać. Obejmuje ona nie tylko firmy osiągające niskie obroty, ale też m.in. usługodawców przyjmujących zapłatę na rachunek. Sprawdź, czy przysługuje ci zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatnościach przelewem w 2022 r.!
Dla kogo zwolnienia z kas fiskalnych w 2022 r.
Z końcem ubiegłego roku przestało obowiązywać rozporządzenie, które jako pierwsze zostało ustanowione aż na 3 lata. Wbrew obawom polskich przedsiębiorców większość preferencji zostało jednak zachowanych. Wprowadzono zmiany porządkujące oraz jedno dodatkowe wyłączenie z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z kasy.
Nowy zapis znajdujemy w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442):
4.1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Zachowano przy tym limit 20.000 zł dla zwolnienia podmiotowego wraz z limitem proporcjonalnym dla rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku. Pozostał też katalog czynności zwolnionych z kas przedmiotowo oraz pozostałe czynności, które muszą być rejestrowane na kasie bez względu na wysokość obrotu podatnika.
Zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatnościach przelewem w 2022 r.
Oprócz zwolnień przedmiotowych w załączniku do rozporządzenia określono też tzw. zwolnienia dla szczególnych czynności. Dwa najpopularniejsze to zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatnościach przelewem oraz zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej. W pierwszym przypadku przepisy się nie zmieniły. Szczegółowe warunki dotyczące korzystania z tego zwolnienia zostały określone w poz. 37 załącznika do rozporządzenia:
37 | Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła |
Należy przy tym pamiętać, iż zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatnościach przelewem w 2022 r. obowiązuje wyłącznie po spełnieniu wszystkich wymienionych w powyższym przepisie warunków. W skrócie można powiedzieć, że paragonu nie trzeba drukować, jeśli sprzedaż łącznie spełnia trzy warunki:
- Stanowi świadczenie usług
- Nabywca dokonał płatności drogą elektroniczną
- Podatnik prowadzi ewidencję, z której można jednoznacznie połączyć sprzedaż z płatnością
Co istotne, zapłata za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK to nie tylko tradycyjny przelew, ale też np. płatność szybkim przelewem czy poprzez różne nowoczesne systemy płatności.
Zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatności przelewem wymaga od przedsiębiorcy dużej samodyscypliny. Przyjęcie jakiejkolwiek gotówki w całości lub części obliguje go bowiem do rejestracji sprzedaży i wydania paragonu. Jeśli nie ma prawa do innych zwolnień (np. ze względu na wysokość obrotu), powinien mieć kasę z chwilą przyjęcia gotówki. Obecnie jednak wszechobecna cyfryzacja i popularność płatności elektronicznych czynią ten warunek raczej łatwym do spełnienia.