O paragonach elektronicznych głośno jest już od jakiegoś czasu – mówi się o likwidacji tradycyjnych paragonów papierowych i kontrolowaniu przez fiskus wydatków konsumentów. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest e-paragon, jak będzie wyglądał i od kiedy będziemy mogli go otrzymać.

Nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, ma wprowadzić sporo istotnych zmian. Mówi się wręcz o całkowitej modernizacji polskiego systemu kas fiskalnych. Nowością, o której dużo się mówi, ma być wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych.

Kasy fiskalne online, czyli urządzenia, które będą otrzymywać homologacje w nowym stanie prawnym, mają posiadać interfejs komunikacyjny do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Za pomocą standardowego łącza lub modemu GPRS urządzenie fiskalne będzie na bieżąco wysyłać fiskusowi dane z dokumentów fiskalnych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Kasy online będą też odpowiadać standardowi terminali płatniczych określonemu przez FROB (Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego). Co więcej, w nowym stanie prawnym kopie dokumentów fiskalnych będzie można archiwizować wyłącznie w formacie cyfrowym. Znikną więc kasy dwurolkowe, które już od jakiegoś czasu uważane są za urządzenia przestarzałe.

Wraz z opisanymi powyżej zmianami zostanie wprowadzony e-paragon. Jednak wbrew doniesieniom niektórych mediów nie będzie to narzędzie fiskusa do inwigilacji wydatków konsumentów. Paragon elektroniczny nie wyprze też tradycyjnych paragonów papierowych. W istocie nowość ta stanie się po prostu wygodną alternatywą – korzystną zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

 

E-paragon – czym będzie?

Paragon elektroniczny będzie spełniał te same warunki, którym muszą odpowiadać tradycyjne wydruki. Znajdą się w nim dane takie jak nazwa i NIP podatnika, data sprzedaży, nazwa towaru czy usługi, wartość sprzedaży itp. Ponadto w e-paragonie umieszczony zostanie specjalny kod, dzięki któremu konsument będzie mógł uzyskać więcej informacji o towarach, które kupił i usługach, z których skorzystał.

Przy dokonywaniu zakupów nabywca będzie mógł zdecydować, jaki dokument chce otrzymać – czy wystarczy mu zwykły wydruk, czy zdecyduje się na e-paragon. W tym drugim przypadku będzie musiał podać indywidulany kod nabywcy – do tego numeru przyporządkowany będzie adres e-mail, pod który kasa fiskalna wyśle paragon elektroniczny. Urządzenie wykorzysta w tym celu system dystrybucji dokumentów.

 

Wprowadzenie e-paragonu – kres papierowych paragonów?

Wbrew niektórym opiniom, wprowadzenie paragonów elektronicznych nie wyprze tradycyjnych dokumentów w formie wydruku. W istocie to właśnie papierowe paragony fiskalne wciąż będą podstawowym dowodem zakupu. Jedynie na żądanie nabywcy kasy fiskalne będą przesyłać e-paragony.

Zgodnie z nowymi wymogami, kasy fiskalne online mają emitować dwa rodzaje dokumentów: paragon fiskalny papierowy i e-paragon. Póki co nikt nie planuje całkowitej likwidacji drukowanych paragonów.

 

Korzyści z e-paragonu

Celem wprowadzenia paragonów elektronicznych nie jest analizowanie przez fiskus wydatków Kowalskiego. Jak podkreśla ustawodawca, zmiana ta ma m.in. usunąć przeszkody w rozwoju firm działających w obszarze e-commerce, które w obecnym stanie prawnym wciąż miewają problemy z dystrybucją dowodów zakupu.

E-paragon ma też być szczególnie praktyczny dla nabywców towarów z długim okresem gwarancyjnym – elektroniczne dokumenty nie są bowiem narażone na zniszczenie czy blakniecie, trudniej je też zgubić. Konsument w razie potrzeby będzie mógł bez przeszkód skorzystać z prawa do reklamacji czy zwrotu towaru.

Oczywiście cyfryzacja ma też na celu skuteczniejszą kontrolę podatkową, zmniejszenie szarej strefy oraz zwiększenie wpływów do budżetu państwa. E-paragon sprawdził się już w wielu krajach europejskich.

 

E-paragon – kiedy?

Zgodnie z zapisami najnowszej wersji projektu nowego rozporządzenia, ma ono wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Oznacza to, iż nowe przepisy mogą zostać opublikowane jeszcze przed końcem 2017 r. Producentom pozwoliłoby to na wcześniejsze wprowadzenie na rynek nowych kas fiskalnych online, dzięki czemu przedsiębiorcy mogliby zacząć użytkować takie urządzenia już od początku 2018 r.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online – nowe przepisy od 2018 r.