Nie będzie centralnego repozytorium, będzie za to centralny system informatyczny Ministerstwa Finansów. Będzie e-paragon, jednak jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób będzie odbywać się jego dystrybucja. Co jednak najważniejsze, nie będzie szybkiej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online od 1 stycznia 2018 r. – tak wynika z odpowiedzi wiceministra finansów na interpelację poselską.

Reforma systemu kas fiskalnych w Polsce to kolejny krok rządu w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego oraz skuteczniejszej kontroli sprzedaży detalicznej. O kasach fiskalnych online w 2018 r. mówi się już od wielu miesięcy – mają to być urządzenia dostosowane do zupełnie nowych wymogów, określonych w projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Wielu przedsiębiorców obawiało się, iż 1 stycznia 2018 r. stanie się datą obowiązkowej wymiany wszystkich kas fiskalnych na urządzenia działające online. Mogą jednak odetchnąć z ulgą – wszystko wskazuje na to, iż tak się nie stanie. Resort finansów deklaruje wprowadzenie raczej systemu zachęt, a nie przymusu do wymiany kas.

 

Odpowiedź wiceministra na pytanie o kasy online

Nowe światło na zmienione przepisy dotyczące kas fiskalnych w 2018 r. rzuca odpowiedź wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską Izabeli Leszczyny z PO. Wypowiedź ta uspokoi podatników, którzy obawiali się konieczności szybkiej wymiany kas fiskalnych.

Słowa wiceministra wskazują, iż data 1 stycznia 2018 r. nie będzie terminem wprowadzenia powszechnego obowiązku stosowania kas fiskalnych online – od tej daty przedsiębiorcy będą mogli stosować kasy online oraz kasy z elektroniczną kopią paragonu. Jedynie wybrane branże będą musiały stosować kasy online obligatoryjnie – takie są plany resortu finansów, jednak nieznane są jeszcze szczegóły w tym zakresie.

 

Kres papierowej kopii paragonu

Wycofywane z rynku mają być natomiast kasy fiskalne z papierową kopią paragonu – jednak również ten proces ma odbywać się stopniowo, bez przymuszania podatników do wymiany użytkowanych urządzeń. Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu są jednak standardem już od kilku lat – zmiana ta wskazuje jedynie, iż w nowym stanie prawnym producenci nie będą już uzyskiwać homologacji na urządzenia z dwiema rolkami papieru kasowego.

 

Na czym będzie polegała praca kasy w trybie online

W odniesieniu do poprzedniej wersji, z projektu rozporządzenia zniknęły  m.in. definicje centralnego repozytorium oraz repozytorium testowego. Zamiast tego mówi się o centralnym systemie informatycznym Ministerstwa Finansów, z którym kasy onlinowe mają być połączone. Urządzenia nie rzadziej niż co dwie godziny będą przesyłać dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych.

Wiceminister poinformował także o pracach nad możliwością przesyłu danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zarówno z kas zapisujących kopie paragonów w formie elektronicznej, jak i urządzeń z kopią papierową.

 

Prace nad e-paragonem

Jednym z głównych celów nowego rozporządzenia jest wprowadzenie paragonów elektronicznych – mają one funkcjonować obok tradycyjnych wydruków. Obecnie resort finansów pracuje nad określeniem wymogów dla systemu dystrybucji e-paragonów zapewniającego bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych klientów.

System dystrybucji e-paragonów nie będzie się opierał na centralnej bazie prowadzonej przez administrację publiczną.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy?

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. – data ta raczej już nie ulegnie zmianie. Jednak aż do 2023 r. producenci kas mają uzyskiwać homologacje dla urządzeń „starego” typu z kopią elektroniczną i sprzedawać je aż do 2027 r., czyli aż do wygaśnięcia tych homologacji. Przedsiębiorcy mogą więc spać spokojnie – wszystkie posiadane obecnie urządzenia fiskalne będzie można swobodnie użytkować jeszcze przez kilka lat – tak wynika z projektu rozporządzenia w bieżącej wersji.

Ministerstwo Finansów zakłada  przy tym, iż do końca 2020 r. wszystkie kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem administracji podatkowej.

 

Zobacz też: Raporty dobowe i miesięczne z kasy fiskalnej – kiedy drukować?