Już tylko 2 tygodnie pozostały przedsiębiorcom z wyznaczonych branż na wymianę obecnych urządzeń na kasy fiskalne online! Niedostosowanie się do nowych przepisów może się wiązać z sankcjami skarbowymi. Sprawdź, jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r. Dowiedz się też, czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup urządzenia.

Kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r

Przepisy wyznaczające harmonogram wymiany urządzeń na kasy fiskalne online weszły w życie już w 2019 r. Wprawdzie ze względu na obostrzenia wprowadzone w czasie pandemii rząd zdecydował się przesunąć obowiązujące wówczas terminy, na drugie odroczenie już nie mamy co liczyć. Niezależnie od kryzysu, w jakim znalazła się m.in. branża Beauty i Fitness, kasy fiskalne online dla trzeciej grupy podatników staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r.

Do tej pory obowiązek stosowania kas online’owych objął stacje paliw, mechaników, wulkanizatorów, gastronomię, hotelarstwo oraz składy opału.

Kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r. muszą mieć podatnicy świadczący usługi:

  • fryzjerskie
  • kosmetyczne i kosmetologiczne
  • budowlane
  • w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów
  • prawnicze
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu

Należy przy tym pamiętać, iż według obowiązujących przepisów 1 lipca 2021 r. jest dniem, w którym kasa fiskalna online powinna już być zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Nowy obowiązek objął setki tysięcy polskich przedsiębiorców. To ostatni moment na zgłoszenie się do salonu sprzedaży kas i drukarek fiskalnych online. Pamiętajmy bowiem, iż serwisant musi mieć czas nie tylko na sprzedaż urządzenia, ale też na podstawowe zaprogramowanie go i dokonanie fiskalizacji.

 

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Podatnicy, którzy muszą obowiązkowo wprowadzić kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r., mogą skorzystać z ulgi do 700 zł na każde zakupione urządzenie. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy taki zwrot już otrzymali przy zakupie swojej pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Należy jednak pamiętać o terminowości – spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi.

 

Odroczenie terminu instalacji kasy fiskalnej online

W szczególnych przypadkach urząd skarbowy może odroczyć termin wprowadzenia kasy fiskalnej online przez zobowiązanego do tego podatnika. Aby uzyskać takie odroczenie, należy przed terminem instalacji kasy złożyć odpowiedni wniosek od naczelnika urzędu skarbowego. Konieczne jest też podanie przyczyny składania wniosku. Może to być np. trudna sytuacja finansowa przedsiębiorcy, którego działalność ze względu na rządowe obostrzenia była zawieszona przez ostatnie miesiące.

Wnioskowanie o odroczenie terminu instalacji kasy wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Decyzja o przychyleniu się bądź nie do przedstawionej prośby leży w gestii urzędnika. Jeśli będzie negatywna, a termin wprowadzenia kasy minie, podatnik straci prawo do ulgi na zakup kasy.

Kasy fiskalne online – zobacz naszą ofertę

Kasy fiskalne online dla firm budowlanych w 2021 r. – jakich usług dotyczy obowiązek?