Już wkrótce trzecia grupa podatników wymieni dotychczasowe urządzenia fiskalne na nowoczesne kasy online. W 2021 r. swoje firmy będą musieli wyposażyć w nie m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, a także lekarze. Tym samym obowiązkowe będą także kasy online dla stomatologów – od kiedy dokładnie nowe sprzęty powinny pojawić się w klinikach i gabinetach?

Przepisy zobligowały do wymiany kas kilka dużych grup podatników. Wśród nich znaleźli się właściciele warsztatów samochodowych czy lokali gastronomicznych. Za kilka miesięcy kolejne branże będą musiały wprowadzić kasy online – prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, kluby fitness, a także firmy budowlane.

Kasy online dla stomatologów obowiązkowe w 2021 r.

Kasy online będą obowiązkowe również dla lekarzy i stomatologów świadczących usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjenta. Niezależnie od wysokości osiąganego obrotu, wielkości kliniki, ilości gabinetów czy zakresu usług – stomatolog musi rejestrować sprzedaż z wykorzystaniem kasy online. Wyraźnie wynika to z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519).

Od kiedy kasy online dla stomatologów?

Zgodnie z aktualnymi regulacjami, terminem granicznym wprowadzenia kas online dla lekarzy jest 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że stosowanie zwykłych modeli kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu jest możliwe tylko do 30 czerwca. Po tym czasie korzystanie z urządzeń starego typu będzie niezgodne z przepisami.

Poza tym terminowe zainstalowanie kasy online przez stomatologów jest bardzo ważne z jeszcze innego powodu. Branże zobowiązane do wymiany kas mogą skorzystać z ulgi do 700 zł. Zwrot pieniędzy za urządzenie online jest możliwy, nawet jeśli już wcześniej lekarz dokonał takiego odliczenia – przy zakupie swojej pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Paragon fiskalny za usługę opieki medycznej – kiedy nie jest wymagany?

Co do zasady, po 1 lipca 2021 r. każda usługa z zakresu opieki medycznej musi być potwierdzona paragonem z kasy online. Wyjątek od tej reguły stanowią m.in. teleporady czy wizyty online, jednak pod warunkiem, że zapłata za usługę została dokonana w formie przelewu. Sytuację tę szczegółowo opisano w § 4 ust. 3 pkt 2 wspomnianego rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. – jakie zmiany?