Choć tej grupie zawodowej ustawodawca dał najwięcej czasu na wymianę, warto wcześniej rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem. Sprawdź, kiedy kasy online dla lekarzy i stomatologów staną się obowiązkowe. Dowiedz się też, które popularne w branży medycznej modele są już dostępne w wersji przesyłającej dane do CRK.

Mechanikom, wulkanizatorom i właścicielom stacji paliw pozostało już niewiele czasu na zakup i wprowadzenie kasy fiskalnej online w swojej działalności. Branże te jako pierwsze zostały zobligowane do wymiany kas na urządzenie online’owe – muszą za ich pomocą ewidencjonować sprzedaż już od 1 stycznia 2020 r. Wśród grup zawodowych objętych obowiązkiem posiadania kas fiskalnych online znaleźli się też lekarze i lekarze stomatolodzy. Ustawodawca dał im jednak nieco więcej czasu na zakup urządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy i stomatologów

Nowe urządzenia w rzeczywistości nie różnią się wiele od tych, które znamy obecnie. Najważniejszą zmianą z punktu widzenia użytkownika jest konieczność zapewniania kasie stałego dostępu do Internetu. Urządzenia online’owe łączą się z siecią za pośrednictwem łącza LAN/Ethernet, sieci Wi-Fi, sieci komórkowej, czy USB podłączonego do komputera z Internetem. Zanim więc wybierzmy kasę, przemyślmy możliwości gabinetu pod tym względem. Obiektywnie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tej sieci, którą już mamy dostępną, lub zastosowanie najprostszej opcji.

Należy przy tym pamiętać, iż nie każda kasa online’owa dysponuje wszystkimi możliwościami połączenia z Internetem. Wybierając więc kasy online dla lekarzy i stomatologów, trzeba to wziąć pod uwagę. Znane i cenione w branży urządzenia, takie jak Novitus NANO, Elzab K10 czy Posnet ERGO mają już swoje wersje online’owe. Jeśli więc lekarz jest zadowolony ze swojego obecnego sprzętu, może zakupić ten sam model wyposażony w funkcje takie jak przesył danym do CRK czy jednolity protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

Kiedy kasy online dla lekarzy i dentystów

W drugiej kolejności, po mechanikach, wulkanizatorach i stacjach paliw, kasy fiskalne online wprowadzą obiekty noclegowe, lokale gastronomiczne i składy opału. Dla tych branż kasa online będzie obowiązkowa od 1 lipca 2020 r. Natomiast kasy online dla lekarzy i lekarzy stomatologów staną się wymogiem od 1 stycznia 2021 r. Wraz z tą grupą zawodową, obowiązek wymiany kas obejmie prawników, fryzjerów i kosmetyczki, firmy budowlane i kluby fitness.

Podatnicy wymieniający kasy na online’owe ze względu na nałożony na nich obowiązek, mogą skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup nowego urządzenia. Warto więc zadbać o terminową instalację kasy. Wprawdzie do 1 stycznia 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, jednak trzeba pamiętać, iż wprowadzenie kasy online’owej wiąże się z różnymi formalnościami. W wielu gabinetach konieczna też będzie zmiana infrastruktury w zakresie sieci teleinformatycznej. Z tego względu wielu przedstawicieli branż wymieniających kasy decyduje się na zakup odpowiedniego urządzenia nawet wiele miesięcy wcześniej.

 

Jaka kasa online dla mechanika w Pruszkowie?