Księgowość internetowa to wygodniejsza, a często też korzystniejsza cenowo alternatywa dla tradycyjnych usług biura rachunkowego. Jednak pod pojęciem e-księgowości kryją się różne rozwiązania. Sprawdź, co obejmuje oferta, z której chcesz skorzystać, i czy jest dopasowana do potrzeb Twojej firmy!

Czym jest księgowość internetowa?

Księgowość internetowa to tak naprawdę trzy różne rodzaje usług. Pod tym pojęciem producenci oprogramowania oferują po prostu dostęp do aplikacji pozwalającej na samodzielne dokonywanie rozliczeń księgowych. Automatyzacja wielu czynności sprawia, że prowadzenie rozrachunków w tym modelu jest prostsze dla osoby niemającej wykształcenia w zakresie rachunkowości.

E-księgowość w formie dostępu do oprogramowania kusi atrakcyjną ceną. To dobre rozwiązanie m.in. dla małych firm, które wystawiają wiele faktur. Biura rachunkowe w większości uzależniają bowiem swój cennik od liczby dokumentów. Tutaj natomiast mamy stałą, abonamentową opłatę. Nie ma znaczenia liczba faktur, ponieważ rozliczenia i tak wykonujemy samodzielnie.

Kolejnym rozwiązaniem nazywanym księgowością internetową jest nowoczesny model kontaktu pomiędzy przedsiębiorcą a jego biurem rachunkowym. Nie ma tu tradycyjnego dostarczania dokumentów – osobiście lub pocztą – w formie papierowej. Zarówno faktury, umowy itp., jak i informacje zwrotne z biura rachunkowego przekazywane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komunikacja odbywa się za pośrednictwem dedykowanej platformy, takiej jak Portal Biura. Znacząco ułatwia ona wszelkie czynności związane z rozliczeniami. Osobisty kontakt przedsiębiorcy z księgowym zostaje ograniczony do minimum, choć cały czas może on liczyć na takie wsparcie. W przeciwieństwie do pierwszego modelu e-księgowości, w tym rozliczeniami nie zajmuje się sam podatnik, ale specjalista. To księgowy bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość dokonywanych rozliczeń.

 

E-księgowość w bankowości

Chcąc zachęcić nowych klientów biznesowych do założenia rachunku firmowego, banki oferują różne dodatkowe usługi. Jedną z nich jest właśnie księgowość internetowa. W niektórych opcjach aplikacja przeglądarkowa do samodzielnego prowadzenia e-księgowości udostępniania jest nawet za darmo. Decydując się na takie rozwiązanie, przede wszystkim należy dowiedzieć się, co obejmuje oferta.

W większości przypadków banki udostępniają wyłącznie system finansowo-księgowy, a rozliczeniami przedsiębiorca musi zająć się sam. Czasem dostępne jest też wsparcie specjalisty. Warto wcześniej sprawdzić, co obejmuje taka pomoc – szczególnie, jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia w rozliczeniach.

 

Księgowość internetowa czy biuro rachunkowe

Największą zaletą księgowości internetowej w formie dostępu do aplikacji jest cena i wygoda. Pamiętajmy jednak, że na czynności księgowe wciąż trzeba poświęcić czas. Gdy pojawi się pytanie, na które wyszukiwarka internetowa nie zna odpowiedzi, pomocy będzie trzeba szukać w zewnętrznych biurach rachunkowych czy u doradców podatkowych, których porada dodatkowo kosztuje.

Jednym z najbardziej cenionych przez firmy modeli jest księgowość internetowa opierająca się na współpracy z biurem rachunkowym, gdzie cała komunikacja odbywa się online. To rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy oszczędzić mnóstwo czasu. Do tego cały czas jego rozliczenia prowadzone są przez księgowego – specjalistę obeznanego z aktualnym przepisami prawa podatkowego, który w razie potrzeby optymalnie dopasuje model rozliczeń do indywidualnych potrzeb firmy.

Krajowy System e-Faktur obowiązkowy dopiero od połowy 2024 roku!