Ze względu na aktualną sytuację przedsiębiorstw w Polsce, Ministerstwo Finansów przewidziało odroczenie kas online. Przesunięcie terminu wprowadzenia urządzeń online’owych dotyczyć będzie branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz sprzedaży opału.

Pandemia koronawirusa sparaliżowała pracę wielu przedsiębiorstw w kraju. Branża hotelarska i gastronomiczna ucierpiała wyjątkowo. Restauracje ratują się daniami na wynos i z dostawą, ale wiele firm już stoi przed decyzją zawieszenia lub zamknięcia działalności. Nie inaczej wygląda sytuacja w branży hotelarskiej. W miesiącach największego ruchu turystycznego – hotele, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty świecą pustkami.

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu obowiązkowej wymiany urządzeń fiskalnych na kasy online. Wspomniane branże – hotelarska i gastronomiczna, oraz sprzedaż opału, miały stosować je od 1 lipca 2020 r. Termin ten został jednak przesunięty na 1 stycznia 2021 r.

 

Nowy termin kas online dla hoteli, gastronomii i sprzedaży opału

Część przedsiębiorców już stosuje kasy online. Obowiązkowo urządzenia te posiadają mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw. Z dniem 1 lipca 2020 r. miały je wprowadzić branże gastronomiczna, hotelarska oraz usług sprzedaży węgla. Z początkiem 1 stycznia 2021r. kasy online przewidziano dla podatników z branży budowlanej, rekreacyjnej, lekarskiej, prawniczej, fryzjerskiej, usług kosmetycznych i kosmetologicznych. Na ten moment odroczenie kas online jest przewidziane dla wybranych grup przedsiębiorców.

 

Od 1 stycznia 2021 r. (a nie, jak pierwotnie zakładano, 1 lipca 2020 r.) kasy fiskalne online będą obowiązkowe dla przedsiębiorców wykonujących usługi:

– związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

– w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

– zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Czy odroczenie kas online wpłynie na ulgę na zakup kasy?

Dla podatników zobligowanych do wymiany kas na online przewidziano zwrot kosztów za zakup tego urządzenia. Czy ulga na zakup kasy będzie nadal dostępna? Wiceminister Finansów zapewnił, że preferencyjne warunki zakupu kas fiskalnych nie zmienią się, mimo przesunięcia terminu dla gastronomii i hotelarstwa. Jeżeli więc podatnik z branży, którą obejmuje odroczenie kas online, będzie chciał nabyć i zafiskalizować urządzenie online przed 1 stycznia 2021 r., to także otrzyma zwrot kosztów za jego zakup.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne na smartfony tylko dla jednej branży!